Raahen Rantajatsit 2019
25julAll Day27Raahen Rantajatsit 2019
Event Details
Alkaa 25. heinäk. kello 15.00, päättyy 28. heinäk. kello 03.00 Naïssam Jalal – Quest of The Invisible Three Days Of Forest Litku Klemetti Kaisa’s Machine Hot Heros MINE Sole Azul
Event Details
Alkaa 25. heinäk. kello 15.00, päättyy 28. heinäk. kello 03.00
Naïssam Jalal – Quest of The Invisible
Three Days Of Forest
Litku Klemetti
Kaisa’s Machine
Hot Heros
MINE
Sole Azul
Bowman Trio
Ylva Haru
Linear John
Ohjelma: http://rantajatsit.fi
Kolmipäiväisen festivaalin ohjelma on taas ajassa kiinni ja painottuu jazzin rohkean kokeilevaan puoleen. Festivaalin nimekkäin vieras on syyrialaistaustainen huilisti Naïssam Jalal, jonka omaa musiikkia ei ole aiemmin kuultu Suomessa. Lisäksi Raahessa esiintyy ranskalainen Three Days of Forest sekä laaja ja värikäs kattaus kotimaisia jazz-, folk- ja pop-nimiä.
Pariisissa varttunut ja klassista huilua opiskellut Naïssam Jalal palasi juurilleen Damaskokseen ja Kairoon opiskelemaan arabialaista musiikkia mestarien johdolla, ja on uransa aikana vaikuttanut niin perinteistä arabimusiikkia, afrikkalaista musiikkia, jazzia kuin räppiäkin esittävissä kokoonpanoissa. Jalalin omien yhtyeiden ilmaisussa improvisaatio ja itäiset ja läntiset estetiikat kohtaavat. Vuodesta 2011 lähtien Jalal on johtanut monikansallista ja kantaaottavaa Rhythms of Resistance -yhtyettä. Raaheen huilisti tuo kaksi vuotta koossa olleen ja juuri levyttäneen Quest of The Invisible -trionsa, jonka meditatiivinen musiikki hakeutuu arkisen yläpuolelle. Trion muut jäsenet ovat brasilialainen pianisti Leonardo Montana ja ranskalaisbasisti Claude Tchamitchian.
Toinen kansainvälinen vieras Three Days of Forest on kiinnostava nosteessa oleva nuorten ranskalaismuusikoiden kokoonpano. Nuorinta kotimaista osaamista ohjelmassa edustaa helsinkiläinen surrealistista ilmaisua viljelevä MINE-kollektiivi. Suomalaisen jazzin virkeää nykytilaa festivaalilla esittelevät myös tamperelainen folkjazz-trio Hot Heros, kansainvälistä huomiota ensilevyllään saavuttanut Bowman Trio sekä New Yorkissa vaikuttavan basisti Kaisa Mäensivun Kaisa’s Machine -kvartetti.
Harmonikkataiteilija Harri KuusjärvenSole Azul -kokoonpanon tangovaikutteinen musiikki on festivaalilla monessa roolissa. Yhtyettä kuullaan sekä itsenään että laulaja Jaakko Laitisenkanssa. Sole Azul vastaa myös päätösjamien tanssipoljennosta.
Festivaalin pop-kattaus on tänä vuonna luomuhenkinen: tarjolla on raahelaislähtöisen Ylva Harun puhuttelevaa suomenkielistä folkkia, Linear Johnin orgaanista groovea sekä indie rock -suosikki Litku Klemetti, jota kuullaan Raahessa ensimmäistä kertaa.
Festivaalin tapahtumapaikat sijaitsevat meren rannassa ja vanhassa Raahessa. Kolmipäiväisen festivaalin ohjelmassa on myös seikkailukonsertti saaressa, ilmaistapahtuma torilla, lastenkonsertti, taiteilijatapaamisia sekä paikallisten muusikkojen ja vieraiden workshop.
Monelle parasta Rantajatsia on huippuluokan esiintyjien tarjoamat yllätykset ja elämykset, merentuoksuiset kesäillat sekä viihtyisät puitteet vanhojen ja uusien tuttujen kohtaamiselle.
31. Rantajatsien ohjelmiston on suunnitellut Charles Gil.
Time
Location
Kahvila Ruiskuhuone Rantakatu 35, 92100 Raahe
